Dostyurdu Forum

––––•(-• İnsan Sağlığı •-)•–––– => Sağlık ile ilgili => Konuyu başlatan: Dostyurdu üzerinde 01 Ocak 2007, 16:46:59Konu Başlığı: CİLT TEMİZLİĞİ
Gönderen: Dostyurdu üzerinde 01 Ocak 2007, 16:46:59
Vücuda ait kişisel temizlik ile pek çok hastalığın önüne geçilmektedir. Birkaç örnek vermek gerekirse; ishalli hastalıklar, soğuk algınlıkları, cildin mikrobik hastalıkları, cildin mantar, uyuz ve bitlenme gibi parazitlerle oluşan hastalıkları ve bazı allerjik hastalıklar sayılabilir. Uygun vücut temizliği bir çok deri sorununu ve hastalığını önleyici ve ortadan kaldırıcı bir önlemdir.

 

Kişisel temizlik alışkanlıklarının önlediği diğer bir sorun vücut kokusudur. Vücut kokusu vücut yüzeyinde bulunan mikropların (bakterilerin) teri parçalamasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Koku meydana getiren vücut bölgeleri  öncelikle ayaklar, kıl köklerinin yoğun olduğu kasık ve koltuk altlarıdır. Her gün banyo yapılamadığı durumlarda koltuk altı önce sabunlu bir bezle, sonra su ile iyice silinmeli ve temizlenmelidir. Deri üzerine daha sonra bir deodorant veya ter önleyici uygulanabilir. Deodorantlar kokuyu sadece maskelerler. Bu nedenle temizlik aracı olarak değil, geçici bir uygulama olarak değerlendirilmelidirler. Giysilere sinen ter kokusu, beden temizliği yapılsa bile, aynı giysinin temizlenmeden tekrar kullanılması halinde kalıcı olur. Özellikle sık yıkanmayan kalın kazaklar kullanılırken bu nedenle özen gösterilmelidir. Vücudun terleme oranının artması kokunun da artması anlamına gelecektir. Ancak insan bir süre sonra kendi kokusuna duyarsızlaşır. Yoğun bedensel çalışma vücuttan çıkan ter miktarının artmasına neden olmaktadır. Bedensel etkinliği fazla olmadığı halde, bazı bireylerin ter bezi salgısı fazla olabilir. Bu durum ergenlik ve menapoz durumlarında özellikle ortaya çıkabilir.


Konu Başlığı: Cilt Temizliği
Gönderen: BİTANEM üzerinde 05 Temmuz 2008, 20:24:18
bu güzel bilgileriniz için emegine saglık


Konu Başlığı: CİLT TEMİZLİĞİ
Gönderen: Dostyurdu üzerinde 19 Aralık 2017, 15:03:19
Sizler Sağolun


Konu Başlığı: CİLT TEMİZLİĞİ
Gönderen: Melisam üzerinde 25 Aralık 2017, 15:45:06
emegine saglık by admin