Kayıt Ol

Dost Yurdu Foruma Hoşgeldiniz...!!!

Sezen Aksu şiirleşti
Okunma sayısı 1558 defa
17 Şubat 2018, 15:26:42

Sezen Aksu yıllardır biriktirdiği şarkılarını kitaplaştırdı. ‘Eksik Şiir’ adıyla çıkan kitap, 30 bin adet basıldı.

NTVMSNBC - Acılarım oldu herkes gibi elbet/ Herkese kısmet olmayan sevinçlerim/ Unutulmayı da göze aldım, evet/ Hayat sana teşekkür ederim!

EKSİK ŞİİRLERİN YOLCULUĞU
Sezen Aksu’nun 1975-2006 arasında yazdığı 400’ün üzerindeki şarkı sözünden seçilen 197’si ‘Eksik Şiir’ kitabında bir araya getirildi.
Metis Yayınları’ndan çıkan ‘Eksik Şiir’ kitapçılara dağıtıldı. Aksu’nun kitabı ilk basımda 30 bin adet basıldı. Ülkemizde en ünlü şairlerin kitapları bile birkaç bin basılırken, Sezen Aksu’nun ‘Eksik Şiir’lerinde oldukça iddialı olduğu söylenebilir.

AKSU’NUN DİRENCİNİN KIRILDIĞI NOKTA
Sezen Aksu kitabınının önsüzüne şunları yazdı:
”Bu kitap yakınlarımın, çoklukla da şarkılarımdaki sözlerle daha fazla ilişki kuranların, uzun yıllardır süregelen ısrarları sonucu oluştu. İlle de olmalı mıdır sorusu çok kurcaladı beynimi açıkçası. Epey bir süre çekimser kaldım. Karmakarışık his ve düşüncenin içinde olduğum günlerden birinde, bir cümle beni netleştirdi. Yıldırım’la (Türker) sohbet ediyorduk; ‘Borcun var’ dedi. Hafifleyiverdim. Seyreden de seyredilen de kendi tarafından bakar doğal olarak, görecelidir ama gerçek tektir. ve herkes gerçek olanı sezer, vicdanla sezer. Borcum var, farkettim ki ben bir tek bundan eminmişim zaten kayıtsız şartsız. Bu kitabın oluşması için direncimin kırılma noktası bu cümledir...”

HAYAT SANA TEŞEKKÜR EDERİM
Oyuncak bebekleri sevmedim çok,
Evcilik oynamayı...
Alkışı sevdim,
Bıçak sırtlarında dolaşmayı
Tehlikeli sularda seyredip pupa yelken Geçici emniyetlere ulaşmayı
Kadınları, erkekleri, romanları Hele baş kaldıranları...
Acılarım oldu herkes gibi elbet
Herkese kısmet olmayan sevinçlerim
Unutulmayı da göze aldım, evet
Hayat sana teşekkür ederim!

İNSANLIK HALİ
Daha çok kırılacak kalbin,
Daha çok üzüleceksin
İnsan her şeye katlanır,
Göreceksin
Gün geçtikçe taşlaşır sandığın yürek
Öyle bir yanar ki yeniden
Şaşıracaksın
Ah! İnsanlık hali
Ah! Bazen nasıl kolaydır,
Bazen her şeye mani
İçimde biri var ki yaptığımı yıkmak istiyor Can bedenden ayrılıp da
kaçmak istiyor Bir yandan prangalara razı gönül Bir yandan martı misali uçmak istiyor

GİDEMEM
Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam
O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut Ya da bir kitap oku
mutlaka iyi geliyor Ya da balkona çık, bağır bağırabildiğin kadar
Zehir dışarı akmadan yürek yıkanmıyor
Ama fazla da üzülme, hayat bitiyor bir gün Ayrılıktan kaçılmıyor Hem
çok zor, hem de çok kısa bir macera ömür Ömür imtihanla geçiyor
Bir şiirden, bir sözden,
Bir melodiden, bir filmden
Geçirip güzelleştirmeden can dayanmıyor Yıldızların o ışıklı fırçası
azıcık değmeden Bu şahane hüzün tablosu tamamlanmıyor
Ben bu yüzden hiç kimseden gidemem, gitmem Unutamam, acı tatlı ne
varsa hazinemdir Acının insana kattığı değeri bilirim, küsemem Acıdan
geçmeyen şarkılar biraz eksiktir.

17 Şubat 2018, 15:28:29
Gerçekten çok güzel bir kitap tüm sezen aksu severler için, bu arada bir ekleme yapmak istiyorum bu konuya, aynı zamanda bir albümde çıktı sezen aksu'nun...aslında albüm denemez  bir arşiv, bugüne kadar olan bütün şarkıların mevcut olduğu 10 cd toplamında fiyatıda 99 ytl, biraz pahalı ancak çocuklarınıza bile saklayabileceğiniz dev bir şaheser... herkese tavsiye ederim...

17 Şubat 2018, 15:30:38
Sezen Aksu Denince Akansular Durur Bea.Gerçekten Unutulmaz Eserler Oluşturdu.Sevmediğim Şarkısı Yoktur Yani...