Kayıt Ol
 
Forumumuzda iyi vakit geçirmeniz dileğiyle

Elektrik hattından internet
Okunma sayısı 2337 defa
20 Şubat 2018, 23:35:02
Türkiye’de ilk kez elektrik hattından internet bağlantısı sağlayan YAKSUPLUG, CeBIT Bilişim Eurasia 2006 Fuarı’nda görücüye çıktı.


Elektrik dağıtım panosu veya alçak gerilim trafosuna monte edilerek kullanılan YAKSUPLUG'la, ev veya iş yerlerinde elektrik prizleri üzerinden internete erişilebiliyor.

Yaksu Genel Müdürü Çağrı Seymen, ANKA’ya yaptığı açıklamada, elektrik hattı üzerinden internet kullanımının ADSL’ye göre çok daha hesaplı ve kullanışlı olduğunu söyledi. Elektrik hattı üzerinden internete bağlanan kullanıcıların, diğer uygulamalarda yaşanan duraksama ve kopukluk gibi sorunları yaşamayacağını belirten Seymen, YAKSUPLUG adlı ürün vasıtayla aynı anda beş bin kişiye internet hizmeti verilebildiğini ifade etti.

“ADSL’DEN DAHA UCUZ VE HIZLI”

Elektrik hatlarından internet kullanımının ADSL’den çok daha ucuza mal olduğunun da altını çizen Seymen, “Türkiye’de bir ilk olan YAKSUPLUG’a şimdiden çok büyük ilgi var. 10 dairelik bir apartmana bu ürünü kurmanın maliyeti ve 1 megabayt hızla internet kullanımı için daire başına ödenecek tutar yaklaşık 20 YTL. Halkımız artık daha ucuz ve hızlı interneti elektrik prizleri aracılığıyla kullanacak” diye konuştu.

Elektrik hattından internet kullanımı için deneme çalışmalarına başladıklarını belirten Seymen, bu alanda SOYAK ile iş birliği yaparak bir pilot bölge kurduklarını belirtti.

Seymen, 2003 yılında kurulan ve 2005 yılından beri Türkiye pazarında yer alan Yaksu’nun özellikle Güney Kore, Hindistan ve Avrupa ülkelerinde faaliyet gösterdiğini bildirdi.

Kayıtlı